Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till oss.

Besöksadress:
Kadettgatan 38
254 55 Helsingborg

Postadress:
Västra Berga skola
251 89 Helsingborg

Skolledning

Martin Carling, rektor
Martin.Carling@helsingborg.se
telefon 042-10 57 95

Anna Ekelund, biträdande rektor
anna.ekelund@helsingborg.se
telefon 070-9712403

Marléne Schirén, biträdande rektor
marlene.schiren@helsingborg.se
telefon 076-870 40 65

Skolassistent

Eva Olsson
eva.olsson@helsingborg.se
telefon: 042-10 56 90

Sjukanmälan

Anmäl sjukfrånvaro varje dag i appen Unikum familj.

Studie- och yrkesvägledare

Ulrika Axelsson, Studie- och yrkesvägledare
ulrika.axelsson@helsingborg.se
telefon 0709-50 77 92

Ingrid Krantz, Studie- och yrkesvägledare särskolan
ingrid.krantz@helsingborg.se
telefon 042-10 64 21, 0732-31 18 12

Elevhälsan

Ulrika Karlsson, skolsköterska
telefon 042-10 57 29 och 072 973 08 85

Christina Lindgren, skolläkare
christina.lindgren1@helsingborg.se
Kontaktas genom skolsköterskan.

Henni Wiik, skolpsykolog grundskolan och grundsärskolan
heni.wiik@helsingborg.se
Kontaktas via lärare.

Anna Högberg kurator
telefon 042-10 37 32
anna.hogberg@helsingborg.se
Anna finns på plats måndagar och onsdag klockan 8–16.

Arbetslag

Arbetslagsledare F-6

Louise Karlsson, pedagog
Louise.Karlsson@helsingborg.se
telefon 042-10 57 93

Arbetslagsledare 7-9

Maria Wahlberg och Mikaela Olsson
maria.wahlberg@helsingborg.se
mikaela.olsson@helsingborg.se
telefon 042-10 79 64

Grundsärskolan

Lena Engkvist, speciallärare och koordinator
Lena.Engkvist@helsingborg.se
Telefon 042-10 53 54

Fritidshem

Anna Johansson, förstelärare i fritidshem
Telefon 0768-71 75 11 (år F-2), 0768-72 07 10 (år 3-6)